• Posts in this section do not count towards your post count.

Storage Wars

Forest_Knight

Member
Joined
Sep 21, 2011
Messages
562
Reaction score
394
1299.
What do you think should be changed? In the TV show, people only find out their profits of a bin at the end of the episode. It could be nice to have this in the game too. So lets say a person has $1000. And buys a bin for $600. The bin is worth $700, so you would get a $100 profit. But instead of immediately telling it and giving it, the person has only $1000-$600 = $400 left to buy any other bins. Otherwise that person would have $1000+$100 = $1100 left to buy another bin in that episode.
This has a good chance of being the new way we do it. I like the idea, plus it make the game more realistic. Also,
1299.
What do you think are some good ideas for improvement? The amount of people that can be in 1 episode. Currently there are 13 people with 5 people in each episode. Which means 1 people will only be in 1 episode. And I think players should be in 2 episodes(or more).
How do I think that?
I'll talk with numbers. I call all 13 players Player 1, Player 2 etc.
So in the first episode it would be: Player 1, 2, 3, 4 and 5.
In the second episode it would be: Player 6, 7, 8, 9 and 10.
In the third episode it would be: Player 11, 12, 13, 1, 2.
In the fourth episode it would be: Player 3, 4, 5, 6, 7.
In the fifth episode it would be: Player 8, 9, 10, 11, 12.

And player 13 has only been in 1 episode. Which means you probabily need to make an episode this season with 6 players. [Maybe others too so people have a chance to be in a third episode]
This has already been discuses by the host. : P
 

Forest_Knight

Member
Joined
Sep 21, 2011
Messages
562
Reaction score
394
Oh, an idea came to mind, what if the other players who did not buy the unit get to predict how much it is worth/how much each item is worth before you tell us what it is.
I don't see a problem with this, as long as people don't make themselves annoying to other players and the host by saying "Dont buy tis, u wont mak no $$" and other things similar.
 

Fruit

Brrraaaaaiiiinnnnsss
Joined
Jul 2, 2012
Messages
979
Reaction score
1,509
ok, well:
*Riding lawnmower: 400

*Two pushmowers: 200-300

*Large tent: 50-100

*Parts and pieces of something that look like it can be built:Not a clue, don't know what the thing is or how big it is. I'll just say 50 for this.

*A large thing in the back is covered by a tarp.:100
Total: 800-950
That's my guess :)
 

Forest_Knight

Member
Joined
Sep 21, 2011
Messages
562
Reaction score
394
These are the items worth in the unit:*Riding Lawn Mower- $468
*Riding Mower-$468
*Weed eater- $42
*Two push mowers- $114
*The parts and pieces turned out to be of a pool. Too bad that all pieces were not there, so you had to sell them individually and didn't get as much money-$93
*Large tent- $194
*You look under the tarp too find a motor of some sort! After getting it checked out, you find that the value of it is - $383
Cost of unit: $1350
Unit's worth: $1762
For a profit of: $$412
 

Fruit

Brrraaaaaiiiinnnnsss
Joined
Jul 2, 2012
Messages
979
Reaction score
1,509
you added it twice.....
These are the items worth in the unit: >>>>>>*Riding Lawn Mower- $468<<<<<<
*Riding Mower-$468
*Weed eater- $42
*Two push mowers- $114
*The parts and pieces turned out to be of a pool. Too bad that all pieces were not there, so you had to sell them individually and didn't get as much money-$93
*Large tent- $194
*You look under the tarp too find a motor of some sort! After getting it checked out, you find that the value of it is - $383
Cost of unit: $1350
Unit's worth: $1762
For a profit of: $$412
 

Forest_Knight

Member
Joined
Sep 21, 2011
Messages
562
Reaction score
394
These are the items worth in the unit:
*Riding Mower-$468
*Weed eater- $42
*Two push mowers- $114
*The parts and pieces turned out to be of a pool. Too bad that all pieces were not there, so you had to sell them individually and didn't get as much money-$93
*Large tent- $194
*You look under the tarp too find a motor of some sort! After getting it checked out, you find that the value of it is - $383
Cost of unit: $1350
Unit's worth: $1294
For a loss of: $56
That awkward moment when the host messes things up several time in two minutes. Game can carry own now, sorry for the troubles.
 
Top